oczepiny, zabawy weselne

Oczepiny

Dla jednych tadycja, dla innych zbędny element. Tak czy inaczej wiemy doskonale jak je przeprowadzić. Zazwyczaj ustalamy wcześniej szczegółowo z Młodą Parą, tak żeby nie byli niczym zaskoczeni. Jesteśmy w stanie przygotować praktycznie każdą zabawę, nawet taką której wcześniej nie znaliśmy.

oczepiny - zabawy

Na początek tradycyjnie

Państwo Młodzi zajmują miejsca na krzesełkach. Za nimi ustawiają się świadkowie. Wokół zbieramy wszystkie panny i kawalerów którzy są na weselu. W określonym momencie Starsza Druhna zdejmuje welon Pani Młodej, zakłada sobie i tańczy ze Starszym Drużbą. Po kilku taktach muzyki oddaje welon Pani Młodej, która za chwilę rzuca nim za siebie do stojących tam panien. To samo po chwili czyni Pan Młody rzucając muszką ( ew. krawatem ) do stojących za nim kawalerów. Do tego momentu oczepiny trwają ok. 4-5 min.

Przechodzimy do zabaw towarzyszących oczepinom

1. Kapelusze - zabawa dla panów

Zbieramy kilku chętnych, którzy siadają krzesłach w kółku, twarzami do środka. Każdy uczestnik dostaje kapelusz i zakłada sobie na głowę. Zabawa polega na tym, że w rytm melodii ,,Pije Kuba do Jakuba" należy zdjąć kapelusz z głowy sąsiada po prawej stronie i założyć na swoją. Odpada tek, który w momencie przerwania muzyki nie ma kapelusza na głowie. Dla utrudnienia, muzykę gramy i śpiewamy w różnych, zmiennych tempach. Wesoła i nie krępująca konkurencja, a dla zwycięzcy proponujemy nagrodę np. flaszkę wódki weselnej.

2. Zbieranie fantów - zabawa dla pań

Znana i lubiana konkurencja na przyjęciach weselnych. Panie mają za zadanie w jak najkrótszym czasie zdobyć i przynieść określone przez prowadzącego przedmioty. Mogą to być np. części garderoby męskiej, elementy wyposażenia kuchni itp. Odpada ta uczestniczka, która przybiegnie ostatnia i zabraknie dla niej miejsca. Tutaj proponujemy dla zwyciężczyni butelkę wina.

3. Konkurs tańca z figurami - dla par

Zabawa bardzo prosta. Chętne pary tańczą w rytm różnych melodii. po chwili muzyka przestaje grać a prowadzący podaje figury w jakich mają się znaleźć tańczące pary. Problem polega na tym, że można się wspierać o podłogę np. tylko na jednej nodze i trzech rękach lub jednej ręce i jednej nodze itd. Nagrodę niespodziankę funduje zespół.

4. Konkurencje dla Młodej Pary

Zaproponujemy również coś dla Państwa Młodych. Np. ,,czego nauczyli się w czasie narzeczeństwa" i (lub) wróżbę określającą liczbę i płeć potomstwa w nowo założonej rodzinie. Nie rozpisujemy się na ten temat szczegółowo, bo musi to być dla Was pewna niespodzianka.

5. Zakończenie

Na koniec proponujemy 10-minutowe zbieranie na wózek lub podróż poślubną.